Przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń przewiduje, iż ubezpieczony będzie mógł żądać od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek przez 10 lat od ich zapłaty, a nie jak dotychczas, tylko przez 5 lat.
Projekt nowelizacji dostosowuje ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 maja 2010 r. Wtedy właśnie TK uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy, w myśl którego można żądać od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek, jeżeli od daty ich opłacenia upłynęło maksymalnie 5 lat. Zdaniem Trybunału narusza to zasadę równości wobec prawa, gdyż ZUS może dochodzić od ubezpieczonego zaległych składek aż przez 10 lat.
Złamanie, bądź naruszenie zasady równości wobec prawa rodzi sytuację, gdy jedna ze stron jest w jakiś sposób dyskryminowana. W związku z czym należy ujednolicić warunki postępowania dla wszystkich stron. W tym wypadku Trybunał Konstytucyjny postanowił wydłużyć czas dochodzenia do lat 10 – w końcu równa się zawsze do tych równiejszych…
Jak podano w komunikacie CIR, zgodnie z przyjętym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwrotu nienależnie opłaconych składek na ZUS będzie można żądać przez 10 lat, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o kwocie nienależnie opłaconych składek. Natomiast w sytuacji kiedy ubezpieczony nie otrzyma takiego zawiadomienia, termin będzie liczony od dnia, w którym składki zostały zapłacone.
Bieg 10-letniego terminu przedawnienia będzie zawieszony na czas prowadzenia przez ZUS postępowania wyjaśniającego zasadność opłacenia składek. W tym czasie ZUS będzie mógł wystąpić o opinię innego organu lub sądu, co może dodatkowo przedłużyć okres zawieszenia biegu przedawnienia do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ten organ lub sąd. Nie może to trwać jednak dłużej niż 2 lata. Bieg przedawnienia ma być zawieszony również w sytuacji, gdy osoba, która zapłaciła nienależne składki, zmarła. Zawieszenie trwałoby wtedy do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu dotyczącego nabycia spadku, jednak również nie dłużej niż 2 lata.
Źródło: Na podstawie artykułu opublikowanego w Polskim Portalu Finansowym Bankier.pl