Raty, odroczenia, umorzenia – to formy wsparcia, które Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych umożliwia Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Oczywiśie najczęściej stosowaną ulgą jest zawarcie z płatnikiem umowy o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.
Kiedy można się starać o ww. ulgę?
W przypadku przejściowych kłopotów finansowych można wystąpić do ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu ubezpieczeń. Taka możliwość nie dotyczy jednak wszystkich składek.
Układem ratalnym mogą zostać objęte jedynie należności w części finansowanej przez płatników składek, czyli przedsiębiorców. W odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonych, czyli pracowników oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne ulga nie może być stosowana.
Całość zadłużenia można rozłożyć na raty jedynie w przypadku małych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ ubezpieczony jest jednocześnie płatnikiem składek.
Przy okazji składania wniosku o układ ratalny wraz z dokumentacją finansową firmy płatnik składek powinien wskazać oczekiwaną i możliwą do zapłaty wysokość jednej raty, terminy płatności i ilość rat. Ponadto, wniosek płatnika musi być wystarczająco umotywowany i wskazywać szczegółowe przyczyny, z powodu których nie może on regulować płatności. Warto dodać, iż do każdej z rat ZUS zobowiązany jest naliczyć opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.
Do wniosku powinna być dołączona także dokumentacja obrazująca kondycję finansową płatnika i wszystkie wymagane przepisami zaświadczenia i informacje dotyczące wnioskodawcy.
Następnie ZUS ocenia zasadność wniosku, kiedy jest on kompletny i złożony w przepisowej formie. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest również uregulowanie kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (pracownicy, zleceniobiorcy). Tylko w przypadku płatników opłacających składkę na własne ubezpieczenia ulgą może być objęta pełna kwota składek.
W przypadku odmowy, która następuje po pełnej analizie sprawy, otrzymujemy decyzję w formie administracyjnej zawierającej uzasadnienie i pouczenie o możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie.
Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl; www.naszdziennik.pl; www.finansefakty.pl