Jeśli przedsiębiorca ma wobec ZUS dług z tytułu nieopłaconych w terminie składek, może starać się o rozłożenie go na raty.
ZUS może na wniosek dłużnika, uzasadniony względami gospodarczymi lub innymi przyczynami zasługującymi na uwzględnienie, rozłożyć spłatę należności na raty.
Zadłużenie podlegające rozłożeniu na raty dotyczy jedynie należności z tytułu składek finansowanych przez samego płatnika i nie rozciąga się na należności z tytułu zaległych składek w części finansowanej przez zatrudnianych przez niego pracowników.
Pamiętajmy, że samo złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o układ ratalny (dostępny na stronie internetowej ZUS oraz na każdej sali obsługi klienta) nie skutkuje automatycznym rozłożeniem powstałego zadłużenia na raty, jako że udzielenie tego typu ulgi jest ostatecznie pozostawione do uznania ZUS. Wniosek o układ ratalny rozpatrywany jest w ciągu 14 dni od dnia złożenia pełnej dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy.
Jakie dokumenty są niezbędne?
Od przedsiębiorcy ubiegającego się o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu nieopłaconych w terminie składek, ZUS zażąda dokumentów dotyczących prowadzonej przez niego firmy, w tym m.in.:
- dokumentów potwierdzających podstawę prawną i zakres prowadzonej działalności;
- dokumentów dotyczących kondycji finansowej przedsiębiorstwa;
- deklaracji dłużnika, co do sposobu zabezpieczenia układu ratalnego;
- informacji o otrzymanej dotychczas pomocy publicznej oraz zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej przez dłużnika w ciągu ostatnich 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o rozłożenie zaległości na raty.
Z uwagi na fakt, iż zakres niezbędnych dokumentów jest ustalany w każdym przypadku indywidualnie, przedsiębiorca może wystąpić do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS (właściwej dla miejsca siedziby lub zamieszkania) o jego określenie i uzyskać wykaz tych dokumentów w formie pisemnej bądź elektronicznej.
W tym miejscu przytoczę cytat z wypowiedzi Rzcznika ZUS: „Zakład nie jest bezwzględnym egzekutorem, który ściąga zaległości składkowe za wszelką cenę. Dla ZUS istotne jest by dany przedsiębiorca mógł dalej funkcjonować i prowadzić swój biznes, regulując przy tym na bieżąco wszystkie należności”.
Ocenę przytoczonych słów, jak również nowej usługi ZUS, pozostawiam Państwu do oceny…
Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www.inwestycje.pl; www.zus.pl, www.biznes.onet.pl
Jest to co Pan proponuje i Zus nieoplacalne,gdyz kazde opóznienie moze
skutkowac powrotem do starych zaleglosci z odsetkami, a pózniej komornikiem.Nalezy to zrobic inaczej,pójsc do pani w Z-usie ,która obsluguje zadluzenie danego platnika i znia ustalac poszczgolne czastkowe wplaty,to powoduje,ze Zus juz nas nie néka upomnieniami i mamy mozlwosc ze w danym miesiacu oczywiscie mozemy zawiesic chwilowa splate.
Z powazaniem
Krzysztof Wiszniewski