Szukasz czegoś?

Oświadczenia zastąpią zaświadczenia

Autor:

Jak twierdzi prezydent Bronisław Komorowski firmy i obywatele zaoszczędzą ponad 6 mld zł. Dokładniej mówiąc: ok. 1 mln przedsiębiorców i ok. 5 mln osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Celem zaproponowanej przez rząd ustawy, nad którą w Sejmie pracowała komisja Przyjazne Państwo, jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Ustawa jest zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do uproszczenia innych procedur, ważnych z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli.

Prezydent podpisał ww. ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych, dzięki której ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń zastąpią oświadczenia. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą musieli przedkładać w urzędach zaświadczeń dotyczących nadania numerów NIP, o wpisie do ewidencji gospodarczej i KRS, o dochodach oraz niezaleganiu z podatkami czy składkami ZUS – wystarczy, że złożą odpowiednie oświadczenie.

Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wystarczy tylko numer rejestrów! Urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpiła ewidencję działalności prowadzoną w gminach. Ustawa znosi obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności, gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Wprowadzono możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów. Zlikwidowanych zostało także część licencji i zezwoleń.

Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne: o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o braku propozycji zatrudnienia dla osoby ubiegającej się o dodatek, o wielkości gospodarstwa rolnego. Również w wielu przypadkach, gdzie dotychczas wymagane było zaświadczenie o niekaralności, wystarczy oświadczenie. Oczywiście wszystkie oświadczenia mają zawierać zapis, że składający je jest świadom odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Ponadto, ustawa przewiduje m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża z obecnych 10% przychodów do 3% maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy za czyn zabroniony, popełniony przez osobę fizyczną, która działała w jej imieniu.

 

ʺUstawa to krok w dobrym kierunku. Ale w codziennym życiu przedsiębiorcy potrzebne są przede wszystkim zaświadczenia z urzędów, a nie do urzędów. Ponadto, wciąż istnieje ogromna liczba barier, utrudniających i dyskryminujących polskich przedsiębiorców na tle zagranicznychʺ – uważa Katarzyna Urbańska z PKPP Lewiatan.

Tak naprawdę przedsiębiorcom, mimo wprowadzenia nowych przepisów, wcale nie będzie się wiodło dużo lepiej. Dlaczego? Ponieważ ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych nie dotyczy instytucji komercyjnych, a przecież właśnie do nich przedsiębiorcy muszą dostarczać ogrom zaświadczeń. Przykład: firma chce się rozwijać i zaciągnąć kredyt. Banki w dalszym ciągu zażądają od niej zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS czy z podatkami oraz zaświadczeń o dochodach. Czyli biurokracji ciąg dalszy…

 

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.gazetaprawna.pl; www.wprost.pl; www.bankier.pl; www.strefabiznesu.pl; www.bip.mg.gov.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

O kurze, która opuściła podwórze

Jest na świecie wiele stylów życia. Książka „O kurze, która opuściła podwórze” autorstw...

Archiwum