Szukasz czegoś?

Nowe regulacje kwestii wymiany danych podatkowych z innymi krajami

Autor:

Resort finansów opracował projekt zakładający regulację zasad wymiany informacji podatkowych z pozostałymi krajami członkowskimi UE. 7 czerwca zakończył się etap jego konsultacji publicznych. Dzięki nowej ustawie w polskim prawie obowiązywać będą dyrektywy unijne, których zadaniem jest niwelowanie oszustw podatkowych. Pytanie – jak nowe przepisy będą wyglądać w praktyce?

Nie tylko według Unii, ale również zdaniem naszego resortu finansów, w czasach globalizacji współpraca pomiędzy administracjami podatkowymi różnych krajów staje się coraz bardziej istotna. Nie bez znaczenia są tutaj migracje podatników na szeroką skalę oraz zwiększająca się liczba transakcji transgranicznych. Te dwa zjawiska przekładają się bowiem na coraz większe trudności w ustaleniu należności podatkowych ze strony podatników. Nieudolność administracji podatkowej z kolei zachęca do pewnych nadużyć – zwłaszcza ze strony dużych korporacji.

Duże przedsiębiorstwa pod lupą
Przez ostatnie lata wielkie międzynarodowe korporacje wykorzystywały różnice w przepisach państw i niesprawny przepływ informacji, dzięki czemu w znaczny sposób obniżały swoje zobowiązania podatkowe. W efekcie KE oszacowała, że małe europejskie firmy mogą płacić nawet o 40% wyższe podatki niż międzynarodowi giganci, którzy w sprytny sposób przenoszą część zysków za granicę. Nowe zasady mają dać krajom członkowskim możliwość kontroli nad tym, czy rozłożenie obciążeń podatkowych dużych firm jest uczciwe.
Nie da się ukryć, że współpraca pomiędzy krajami członkowskimi może spowodować znaczny spadek liczby oszustw podatkowych na dużą skalę. Niemniej jednak, aby stworzyć możliwość takiej współpracy, nieuniknione będzie opracowanie odpowiedniego systemu. Z pewnością pochłonie on niemało czasu i niemało pieniędzy.

Coraz więcej buntowników nie chce płacić państwu
Wzrasta liczba oszust podatkowych zarówno na skalę międzynarodową, jak i wewnątrz Polski. Z poważnymi stratami we wpływach finansowych na rzecz państwa mają problem również inne kraje UE. Już w 2014 roku jednym z priorytetów Komisji Europejskiej stało się zapobieganie oszustwom podatkowym i propagowanie automatycznej wymiany informacji podatkowych. Komisja Europejska chciałaby, żeby już w najbliższych latach, taka automatyzacja dotyczyła wszystkich krajów i stała się czymś oczywistym.

Dyrektywa 2014/107/UE
Dyrektywa 2014/107/UE określiła obowiązki i standardy na obszarze wymiany informacji dotyczących opodatkowania pomiędzy krajami członkowskimi UE i miała na celu doprowadzić do wspomnianej automatyzacji tego typu informacji. Dzięki dyrektywie krajowe organy podatkowe mają zyskać automatyczny dostęp do danych instytucji finansowych ujawniających imię i nazwisko, numer identyfikacji podatnika, adres, numer rachunku oraz jego saldo. Obowiązek implementacji dyrektywy do przepisów państw członkowskich upływa pod koniec 2016 r. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w każdym kraju od początku roku 2017.
Obecnie w UE obowiązuje dyrektywa z 2011 r., która zakładała jedynie doraźną, nieobowiązkową wymianę informacji podatkowych, bez narzucania konkretnej częstotliwości. Zdaniem Unii wprowadzenie obowiązku automatycznej wymiany informacji przekuje się na znacznie skuteczniejszą ściągalność podatków w krajach UE.

Optymalizacji nie trzeba się bać!
Na koniec znowu warto podkreślić wyraźną różnicę pomiędzy optymalizacją a świadomym oszustwem podatkowym. Legalna optymalizacja polega chociażby na stosowaniu ulg podatkowych i dobieraniu najbardziej korzystnych dla swojej firmy form działalności. Wymaga to jednak doskonałej znajomości nie tylko polskich przepisów, ale często również tych obowiązujących w innych krajach. Dlatego jeśli nie jesteśmy specjalistami, lepiej nie optymalizować podatków na własną rękę, tylko skorzystać z usług Dezi.pl.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

O kurze, która opuściła podwórze

Jest na świecie wiele stylów życia. Książka „O kurze, która opuściła podwórze” autorstw...

Archiwum