Tax Care przeprowadził badanie przedsiębiorców na grupie 1018 respondentów w terminie 6-13 czerwca 2011r., którego celem było określenie, co skłania Polaków do podjęcia wyzwania założenia własnej działalności gospodarczej. Wyniki chyba nikogo nie zaskoczyły.
Wśród ankietowanych prawie 65% przedsiębiorców to mężczyźni. Dlaczego? Wytłumaczeniem może być fakt, iż ryzyko to podobno domena mężczyzn, a właśnie ono towarzyszy przedsiębiorcy od początku do końca. Ponadto, ryzyko i przedsiębiorczość idzie w parze z młodością, czyli jeśli rozkręcać własny biznes, to już, a może przede wszystkim, za młodu. Według badań wśród startujących przedsiębiorców najwięcej znalazło się w grupie wiekowej 18-25 lat (28%) i 26-30 lat (35%). Czyli ponad 60% przedsiębiorców zaczyna swoją przygodę w okresie do 10 lat od momentu uzyskania dowodu osobistego. Oczywiste jest także to, że w przypadku prowadzenia własnego biznesu potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin, dlatego też w większości przypadków (48%) działalność gospodarczą podejmują osoby z wyższym wykształceniem. I tak oto nakreśliliśmy obraz współczesnego przedsiębiorcy. Przejdźmy zatem do analizy głównych przyczyn takiego wyboru życiowego.
Prowadzenie działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, z którym wiąże się spore ryzyko. Dlatego właśnie decyduje się na nie tylko część osób, a reszta wybiera pracę na etacie – powszechnie uważaną za bezpieczniejszą i bardziej stabilną. Ale ma to także swoje korzyści. Jak wszystko w życiu, nic nie jest albo białe, albo czarne.
Pieniądze są zdecydowanie na pierwszym miejscu na liście motywów skłaniających młodych Polaków do otwarcia własnej firmy – aż 24,3% podało czynnik finansowy jako główny bodziec do podjęcia decyzji o własnym biznesie. Co więcej, możliwość decydowania o swoim biznesie to drugi motyw podjęcia działalności wskazany przez ankietowanych – dla 18% ankietowanych aspekt „bycia dla siebie panem” był kluczowy. Ciekawostką dla mnie, wynikającą z badania jest fakt, że nagłaśniany w mediach temat nakłaniania pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie przez pracodawców jako motyw prowadzenia własnej firmy został wybrany zaledwie przez 3% respondentów.
Znamy motywy, poznajmy także przeszkody jakie napotykają młodzi przedsiębiorcy. Do rozkręcenia własnego interesu potrzebny jest kapitał. I właśnie z tym jest największy problem. Prawie 37% ankietowanych nie miało pieniędzy na start biznesu. Mało który bank jest w stanie zaufać przedsiębiorcy, który nie ma żadnej historii kredytowej. Wszystko to powoduje, że przedsiębiorcy muszą zainwestować w firmę własne oszczędności. W ten sposób start biznesu sfinansowało ponad 40% badanych! Niektórzy wolą poczekać z inwestycjami na moment kiedy działalność będzie dochodowa i kupować z zysku firmowego. Jeżeli przedsiębiorca nie planuje działalności w dziedzinie kapitałochłonnej – dotyczy to w szczególności usług, a zwłaszcza firm prowadzących działalność w internecie – nie potrzebuje zawrotnych sum na start firmy.
Problemem jest też ograniczony dostęp do wiedzy niezbędnej do uruchomienia i prowadzenia własnej firmy. Dotyczy to w szczególności spraw administracyjnych, takich jak: rejestracja działalności gospodarczej, czy wybór formy opodatkowania.
Z powyższego wynika, że własny biznes to perpektywa dobrych pieniędzy i niezależności, a także ryzyko i liczne problemy. Czy warto podjąć takie ryzyko? Wiele osób odpowie, że chce spokoju i stabilności. Oczywiście to rozumiem. Jednak jakże nudne byłoby życie bez codziennych zmagań i sukcesów…
Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.finanse.wp.pl; www.skarbiec.biz; www.egospodarka.pl