Zgodnie z przewidywaniami Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Co prawda w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, ale przyzwolenie prezydenta już jest, a to bardzo znaczący sygnał.
Jakie najważniejsze zmiany przyniesie nowa ustawa?
►Przede wszystkim oszczędzanie w OFE przestanie być obowiązkowe, będziemy mieli dobrowolny wybór, co do sposobu oszczędzania w drugim filarze emerytalnym.
Od 1 kwietnia 2014r. każdy członek OFE będzie mógł wybrać, czy chce, by jego 2,92% składki emerytalnej nadal trafiało do funduszu, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Dobrowolność ma też dotyczyć osób rozpoczynających aktywność zawodową. Decyzję trzeba będzie podjąć w ciągu trzech miesięcy od podjęcia pracy.
►Jeśli wybierzemy ZUS i zrezygnujemy z oszczędzania w OFE, to nie trzeba będzie podejmować żadnych kroków, natomiast jeśli zamierzamy pozostać w OFE, to będziemy musieli złożyć deklaracjęw ZUS – osobiście, pisemnie, listownie lub drogą elektroniczną za pomocą profilu ePUAP począwszy od 1 kwietnia do 30 czerwca 2014 r. Składki osób, które nie dokonają wyboru będą trafiać do ZUS.
►Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli po raz pierwszy w 2016 r. będzie można zmienić zdanie. Potem ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS a OFE co cztery lata.
►Pieniądze na subkoncie ZUS będą waloryzowane („pomnażane”) w oparciu o specjalny wskaźnik. Będzie on zależny od wzrostu nominalnego PKB, czyli tempa rozwoju gospodarki oraz inflacji. Jeśli wskaźnik okaże się ujemny, saldo subkonta pozostanie niezmienione. Pieniądze w OFE będą inwestowane m.in. w akcje i obligacje i stan konta będzie zależny od koniunktury na rynku finansowym i umiejętności zarządzających. Oznacza to, że ryzyko (zmienność wyników inwestowania) wzrośnie, czyli klienci będą mogli liczyć na wyższe zyski, ale powinni także mieć na uwadze możliwość poniesienia większych strat.
►Oszczędzanie w OFE będzie tańsze, bowiem opłaty pobierane przez fundusze spadną z 3,5% do 1,75%. Fundusze będą także mniej pobierały za zarządzanie środkami swoich klientów. Niższe będą także opłaty naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE: spadną z 0,8% do 0,4%.
► Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
► Przyjęto, że każda osoba podejmująca decyzję o pozostaniu w OFE czy przejściu do ZUS powinna mieć zapewnioną rzetelną i pełną informację. W związku z powyższym przyszli emeryci otrzymają informację o aktualnej wysokości waloryzacji konta w ZUS oraz wynikach wszystkich OFE.
Wszystko to nie brzmi jakoś groźnie, ale patrząc na historię OFE i ZUS, obecne zmiany nie gwarantują w żaden sposób braku nowych problemów. W zależności jak wiatr powieje, tak wszystko może się jeszcze zmienić za kilka lat i to jak będzie wyglądała nasza przyszłość jest jeszcze nikomu nieznane.