Szukasz czegoś?

Dodatkowy podatek dla przedsiębiorców działających na arenie międzynarodowej

Autor:

Rząd planuje nałożyć dodatkowy podatek na przedsiębiorców działających na arenie międzynarodowej. Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje wejście w życie ustawy uniemożliwiającej firmom przenoszenie zysków do rajów podatkowych. Poparcie dla takiej zmiany zadeklarowali podczas pierwszego czytania projektu posłowie wszystkich klubów.

Istotą przygotowanych przez resort finansów przepisów jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19% podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25% udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25% niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności. 

Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć możliwość uzyskiwania większych zysków za granicę, została podpisana 17 września i – by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r – powinna być opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października.

Opublikowanie ustawy w październiku oznacza dla osób fizycznych, które są właścicielami spółek ulokowanych w krajach przyjaznych podatkowo, takich jak Cypr czy Luksemburg, że przepisy wejdą w życie 1 lutego 2015r.  Jeżeli jednak ich spółki zagraniczne mają rok podatkowy zaczynający się przed 1 lutego, to te osoby będą mogły zaraportować dochód dopiero w 2016r.

Andrzej Marczak, doradca podatkowy z firmy KPMG mówi, że w zależności od regulacji podatkowych danych krajów, przedsiębiorstwa, które rozliczają się w dalszych miesiącach roku, będą mogły zmienić czas, od którego rozpoczną swój rok podatkowy. Należy oczekiwać, że te spółki, których rok podatkowy zaczyna się po lutym 2015 r., zmienią datę na wcześniejszą. I będzie to zgodne z prawem.

Warto dodać, że możliwość zmiany terminu, od którego przedsiębiorstwa będą rozpoczynać rok podatkowy, obowiązuje tylko te firmy, które są podatnikami PIT (płacą podatek dochodowy od osób fizycznych). Dla spółek opłacających CIT (podatek od dochodów spółek), ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących „szkodliwą” konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.

Niektóre spółki będą zwolnione z opodatkowania. Będą to te, których roczne przychody nie przekroczą kwoty odpowiadającej 250 000 euro oraz te, które prowadzą „rzeczywistą działalność gospodarczą” w państwach na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak warunki, od których będzie zależała ocena, czy spółka prowadzi działalność gospodarcza, czy nie, są mocno nieprecyzyjne i niejasne, co w przyszłości może stwarzać pole do nadużyć oraz poważnych wątpliwości interpretacyjnych.

Źródło: na postawie artykułu ze strony: www.gazeta.pl oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

O kurze, która opuściła podwórze

Jest na świecie wiele stylów życia. Książka „O kurze, która opuściła podwórze” autorstw...

Archiwum