Co do zasady zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom odprowadzającym składki na to ubezpieczenie. Ale jak wiadomo ZUS rządzi się własnymi prawami, których przejrzystość pozostawia wiele do życzenia. Krótko mówiąc odprowadzanie składki nie gwarantuje przedsiębiorcy zasiłku w trakcie choroby.
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia pojęć. Zasiłek chorobowy jest to świadczenie przysługujące osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
I już na wstępie widoczne są podwójne standardy na niekorzyść przedsiębiorcy. A mianowicie: osoba podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu z ZUS nabywa prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, natomiast osoba płacąca składki dobrowolnie nabywa to prawo dopiero po 90 dniach. Dodajmy w tym miejscu, że osoby prowadzące działalność pozarolniczą mogą zostać objęte ubezpieczeniem chorobowym wyłącznie na zasadzie dobrowolności. A objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został zgłoszony. Co więcej, żeby nie było za prosto, ZUS wprowadził zasadę, na którą bardzo łatwo się naciąć. Mam tu na myśli fakt, iż ubezpieczenie to ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono należnej składki w terminie. I nie chodzi tu o kilkutygodniowe czy kilkudniowe spóźnienie – wystarczy jeden dzień.
Częstym pytaniem jakie sobie zadajemy jest „kto jest płatnikiem chorobowego?”. Dla pełnej jasności podaję, że ZUS jest płatnikiem zasiłków we wszystkich poniższych przypadkach:
- ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
- ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność i współpracujących z nimi,
- duchownych,
- ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.
Osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych i ma na to 30 dni. Warunkiem jest dostarczenie do ZUS-u pełnej dokumentacji. Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy ZUS ZLA przedsiębiorca powinien dostarczyć do ZUS w terminie siedmiu dni od daty jego wystawienia. W przeciwnym wypadku kwota zasiłku, przysługującego na jego podstawie, zostanie zmniejszona o 25%, począwszy od ósmego dnia od wystawienia zwolnienia aż do dnia, w którym zaświadczenie zostanie dostarczone do ZUS. Oprócz zaświadczenia ZUS ZLA osoba prowadząca działalność gospodarczą musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.
Częstym problemem jest wykonywanie czynności faktycznych w trakcie pozostawania na zwolnieniu chorobowym i pobierania zasiłku. W opinii Sądu Najwyższego, samo podpisywanie faktur nie świadczy o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nie wykonywał w trakcie zwolnień lekarskich pracy zarobkowej prawo do zasiłku nadal mu przysługuje, a samo podpisywanie dokumentów finansowych sporządzonych przez inną osobę nie może być traktowane jako wykonywanie działalności gospodarczej (sygn.. akt II UK 359/08).
Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www.vat.pl; www.firma.egospodarka.pl; ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych