Szukasz czegoś?

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Autor:

 

Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w sobie zawsze jest obarczone dużym ryzykiem. Tym, którzy obawiają się adrenaliny, pozostaje jedynie doradzić skierowanie swojego zainteresowania ku lokatom w banku.

Fani kryptowalut muszą natomiast być świadomi konsekwencji inwestowania: mogą wiele zyskać, ale i wiele stracić. Przecież fluktuacja kursów jest tu momentami ogromna. Co więcej, sieć stale bywa przedmiotem ataków, giełd z kryptowalutami hackerzy również nie omijają. Mimo że kryptowaluty są szyfrowane, udaje im się okraść posiadaczy bitcoinów i innych. Czy w związku z tym warto w nie inwestować? Zdecydowanie, wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad.

Zasada nr 1: Zapisuj swoje hasła

Zapisuj dane dostępowe. Jak je stracisz, nie będziesz już mógł ich odzyskać. Świat kryptowalut to nie ekosystem Google, gdzie w każdej chwili możesz odzyskać hasło. Oczywiście zadbaj o to, by dane nie znalazły się w przypadkowym miejscu. Chodzi o to, byś mógł je zawsze bez trudu odnaleźć.

Zasada nr 2: Kryptowaluty przechowuj offline

Jeśli masz w portfelu kryptowalutę, nie trzymaj jej online. Przechowuj ją np. na zewnętrznym twardym dysku lub… kartce papieru. Zapisz tam klucz, czyli ciąg znaków z zakodowaną liczbą posiadanych monet. Aby go stworzyć, musisz najpierw zastosować skrypt generujący parę kluczy. W sieci znajdziesz artykuły na ten temat. Jeśli masz nieco wiedzy programistycznej, dasz sobie z tym radę bez problemu.
Jeśli nie potrzebujesz w danej chwili kryptowaluty, nie handlujesz ją, to nie podłączaj żadnych związanych z nią informacji do sieci. Tylko w ten sposób zabezpieczysz się przed atakami hakerów.

Zasada nr 3: Korzystaj z VPN

Rozważ korzystanie z VPN. To rodzaj prywatnej sieci, która zapewnia bezpieczeństwo przepływu danych. Ale nie tylko. Pozwala także obejść system cenzury. Np. w krajach takich jak Emiraty Arabskie posiadacz VPN może korzystać z wielu zakazanych funkcjonalności. Na przykład rozmów głosowych na WhatsApp, FaceTime czy innych. Wszystko przechodzące przez VPN jest bowiem szyfrowane.
VPN używany jest od dekad przez korporacje, instytucje rządowe czy agencje szpiegowskie. Cenią go sobie także użytkownicy prywatni. Gdy się korzysta z VPN, tylko strony WWW, które się odwiedza, „wiedzą”, że jesteś online. Nikt inny.

*

Jeśli spotęgujesz środki ostrożności, zyskasz niemal całkowitą pewność, że Twoje kryptowaluty, czyli pieniądze, są bezpieczne. A może znasz inne metody, by uczynić je bezpiecznymi? Podziel się nimi!

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


    Skomentuj na Facebooku:

    Dodaj komentarz

    Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

    Gdzie wysłać Ebooka?

    O Mnie

    Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

    Polub nas na Facebooku

    Najnowsze Wpisy

    O kurze, która opuściła podwórze

    Jest na świecie wiele stylów życia. Książka „O kurze, która opuściła podwórze” autorstw...

    Archiwum