Szukasz czegoś?

W jaki sposób pracodawca może kontrolować, czy zatrudniony nie pracuje w czasie choroby?

Autor:

W ostatnim czasie dużo się mówi na temat kontroli zwolnień lekarskich. ZUS stara się jak może aby znaleźć dodatkowe źródło finansowe i w związku z tym zagląda do kieszeni przedsiębiorców, emerytów i wszystkich tych, którzy akurat są na zwolnieniu. Często, delikatnie mówiąc, krzywdzi niewinnych ludzi. Ale w przypadku „lewych” zwolnień czasami ma rację…

Koncepcja odpowczynku czy wakacji na L4 jest chyba każdemu dobrze znana. Ale to już nie tylko teoria, kiedy sporo osób wprowadza ten plan w życie. Jako przedsiębiorca, który zatrudnia pewną ilość pracowników, na pewno chciałbyś być pewny, że żaden chory podwładny nie robi cię w balona. Ale jak to sprawdzić?

Otóż pracodawca może samodzielnie skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników w przypadku, kiedy zatrudnia ponad 20 osób. Zasady przeprowadzania kontroli uregulowane zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. (Dz.U. nr 65, poz. 743). I tak oto pracodawca jest uprawniony zarówno do kontroli samego dokumentu zwolnienia lekarskiego, jak i do weryfikacji, czy pracownik korzysta z niego w sposób zgodny z jego celem.

A co jeśli pracodawca ma wątpliwości?

Jeśli dokument zwolnienia lekarskiego budzi uzasadnione podejrzenie, że został sfałszowany, pracodawca powinien wystąpić z wnioskiem do lekarza, który to zwolnienie wystawił, o wyjaśnienie danej sprawy. Jeżeli natomiast firma podejrzewa, że zaświadczenie lekarskie zostało wydane niezgodnie z przepisami, ma obowiązek wystąpić o wyjaśnienie do terenowej jednostki ZUS. Ponadto pracodawca ma także prawo skontrolować samego pracownika. Zwolnienie lekarskie z tytułu choroby oznacza bowiem, że dana osoba nie jest zdolna do wykonywania pracy. I nie chodzi tu tylko o wykonywanie pracy zarobkowej. Nie wolno wykorzystywać zwolnienia lekarskiego niegodnie z jego celem, co krótko mówąc oznacza, że wszelkiego rodzaju prace przy remoncie mieszkania lub pracach ogrodowych są niezgodne z prawem. Przedsiębiorca może zatem skontrolować pracownika w miejscu jego zamieszkania. W przypadku stwierdzenia, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, traci on prawo do zasiłku chorobowego za cały czas choroby, a co więcej, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl, www. zielonalinia.gov.pl, oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. (Dz.U. nr 65, poz. 743)

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

O kurze, która opuściła podwórze

Jest na świecie wiele stylów życia. Książka „O kurze, która opuściła podwórze” autorstw...

Archiwum